Domov ZdravjeZdrave novice Z rožnato v boj protu raku

Z rožnato v boj protu raku

Osrednji jesenski mesec je tudi tokrat v znamenju ozaveščanja o raku dojk. Ta je, tako v Sloveniji kot v večini razvitih držav, najpogostejša oblika raka pri ženskah in predstavlja kar petino vseh primerov raka pri ženskah. Gre za bolezen, ki je zelo dobro ozdravljiva, če je le odkrita dovolj zgodaj. Za zmanjševanje umrljivosti je pomembno osveščanje o preventivi, zgodnje odkrivanje bolezni in takojšnje učinkovito ter vsaki bolnici prilagojeno zdravljenje.

Sara Sočan

V združenju Europa Donna Slovenija ob tem izpostavljajo, da številne raziskave kažejo povezavo med zdravim načinom življenja in manjšim tveganjem za razvoj raka dojk. Po podatkih svetovne zdravstvene organizacije bi lahko z zdravim načinom življenja preprečili 30 – 50 odstotkov primerov vseh rakov. Z redno telesno dejavnostjo, zdravo in uravnoteženo prehrano, vzdrževanjem telesne teže in pozitivno naravnanostjo namreč lahko veliko prispevamo k svojemu zdravju.

Sicer pa velja, da je visoko tveganje za raka dojke pri tistih ženskah, ki imajo to bolezen v družini. Višje je tveganje tudi pri ženskah, ki niso nikoli rodile, tveganje pa narašča tudi z višjo starostjo ob prvem porodu. Bolj na udaru so tudi tiste ženske, ki so zgodaj dobile prvo menstruacijo in pri katerih pozno nastopi menopavza, prav tako pa tudi debele, tiste, ki uživajo preveč alkohola in mastne hrane ter so premalo telesno aktivne ali pa so izpostavljene sevanju. V zadnjem času poudarjajo, da je dejavnik tveganja tudi stres in predvsem nočno delo.

Za zgodnje odkrivanje raka dojk je pomembno, da se ženske odzovejo na vabila državnega presejalnega programa DORA, ki je namenjen zgodnjemu odkrivanju raka dojk, in na katerega vsaki dve leti povabijo vse slovenske ženske med 50. in 69. letom. Redno mesečno samopregledovanje dojk prav takoj pripomore k zgodnjemu odkrivanju raka dojk. 

Poziv ženskam k samopregledovanju

Osrednja kampanja, ki spremlja tokratni rožnati oktober, se sicer osredotoča na pomen prijateljstva. Kot ob tem izpostavljajo pri Europa Donna Slovenija, lahko vzporednico s prijateljstvom prenesemo tudi na svoje telo. »Ni nam vseeno za naše prijateljice, ne želimo, da zbolijo. To prijateljstvo lahko prenesemo tudi na svoje telo, tako kot imamo rade svoje prijateljice, imamo rade tudi svoje dojke,« so zapisali v sporočilu za javnost. Letošnja kampanja tako prinaša pomembno sporočilo in nagovarja ženske, da redno opravljajo samopregled dojk in samopregled priporočijo tudi svojim prijateljicam. 

Rak dojk v Sloveniji

Podatki kažejo, da se umrljivost zaradi raka dojk v Sloveniji  počasi znižuje, predvsem zaradi zgodnjega odkrivanja in pravočasnega ter prilagojenega zdravljenja. Z zgodnjim odkrivanjem raka omogočimo zgodnejšo diagnostiko ter ugodnejši potek zdravljenja s hitrejšo vrnitvijo v domače in delovno okolje,  boljšo rehabilitacijo in posledično boljšo kvaliteto življenja.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi