Sara Sočan
Gostje okrogle mize, ki jo je organizirala družba Healthness, med katerimi so med drugim bili dr. Franci Planinšek, dr. Larisa Stojanovič, dr. Uršula Reš Muravec, dr. Andrej Kovačič, dr. Borut Štrukelj, dr. Vesna Novak, dr. Nevio Medved ter dr. Zala Grošelj, so se dotaknili danes zelo aktualnih tem o prehranjevanju in našem odnosu do hrane.
Kaj pravi hrana pravi o nas? Jo imamo mi pod kontrolo, ali ona nas? Kje iskati vzroke za prenajedanje? Kaj pravi genska zasnova o navadah prehranjevanja in katere so predispozicije ciljnega gibanja? Kakšne so predispozicije bolezenskega stanja, ki ga lahko preprečimo? Kam nas pelje trend vedno bolj hitrih diet ter kakšne posledice prinaša? »Danes žal vse manj razmišljamo o sebi, nimamo potrebnega razmišljanja, kaj pomeni zdrava sprememba. Vse prevečkrat posegamo po čudežnih tabletkah, pri čemer vemo, da ne prinašajo nič dobrega, saj jih niti ne poznamo,« pravi Milena Omerzu, nosilka projekta pri Healthnessu.
Ali vam hrana pomeni zadovoljstvo?
Specialistka psihiatrije Vesna Novak je nadaljevala, da s konzumacijo čudežnih tabletk ne spremenimo ničesar v svojih navadah in nadaljujemo s svojo lenobo, saj jo le-te podpirajo: »Za spremembo je potrebno garati. Ker ni lahka, se ljudje tega bojijo. Vztrajnost in volja nam prineseta veliko zadovoljstvo, na tej poti so pa tudi pasti, ki jih moramo znati preseči oziroma si poiskati pomoč. Na tej poti šele spoznamo sebe, pridemo v stik s seboj. Hrana nas povsod vabi in prinaša dodatno zadovoljstvo, saj si z njo zapolnimo čustveno praznino ter vse frustracije.«
Njenemu mnenju se pridružuje tudi zdravnica Zala Grošelj, saj pravi, da instant diete niso prava rešitev: »Pomembno je, da se posameznik seznani z osnovnimi preiskavami, kot je na primer merjenje telesne maščobe in kardiovaskularna predispozicija. Le tako lahko posamezniku povemo kaj lahko pri izgubi prekomerne telesne teže doseže.« Dokazano je, da redna telesna aktivnost ugodno vpliva na organe in telo. Vsak posameznik ima svoje športne značilnosti, zato je pomembno, da vemo, ali nam bolj odgovarja skupinska ali individualna vadba.
Merjenje deleža maščobe v telesu
Ginekologinja mag. Uršula Reš-Muravec je predstavila pomen zavedanja vrednosti maščobe v telesu ter njeno normalno variiranje v življenjskih obdobij: »S staranjem se povečuje delež maščobe v telesu, povečuje se delež centralne maščobe. Glede na starost pri moških vrednost maščobe v telesu narašča, pri ženskah narašča po 20. letu starosti in malo pade po 70. letu starosti. Delež maščobe v celotnem telesu opravimo z DEXA aparatom, s katerim merimo maščobno in mišično tkivo, ter delež kosti. Meritve s pridom uporabljajo športniki, saj lahko s temi rezultati optimalneje zastavljajo in dosegajo svoje cilje.«
Stalno vzdrževanje telesne teže brez velikih nihanj
Vpliv prekomerne vrednosti maščobe se odraža tudi na koži. »Prevelik delež maščobe vpliva na izgubo vode, zato je koža pri ljudeh s prekomerno telesno težo, suha in izsušena. Maščoba povzroča na koži gube, ki so še posebej izrazite na trebuhu in pod obilnimi dojkami. »Zaradi nezračnosti in konstantne vlage lahko pride na predelu gube do različnih glivičnih obolenj in kožnih izrastkov. Ker se vezivna vlakna raztezajo, pride tudi do slabše elastičnosti kože, zato so pretirana nihanja v telesni teži, ki so posledica tako imenovanih jojo diet zelo slaba za kožo. Koža namreč ne more slediti hitrim spremembam pridobivanja in izgubljanja telesne teže in tako izgublja na svoji elastičnosti«, je dejala asist. dr. Larisa Stojanovič, specialistka dermatovenerologije. Dodala je še, da je pomembna odločitev, koliko kilogramov želimo imeti in se temu tudi približamo, brez nihanj.
Popuščanje elastičnosti kože in kopičenje maščobe
Mag. Franci Planinšek, specialist plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije, specialist splošne kirurgije, je dejal, da imajo hormoni veliko vlogo pri razporejanju in vrednosti maščobe: »Pri moških nad 33 let se prične maščoba kopičiti v predelu trebuha, od tod poznamo tako imenovani pivski trebuh ter zbiranje maščobe na predelu prsi, kar vodi v ginekomastijo ali povečanje moških prsi. Da maščoba ni samo slaba, velja povedati, saj skrbi za izolacijo telesa. Z leti elastičnost kože popušča, kar vodi v drsenje maščobe proti spodnjemu delu telesa, kar je velikokrat tudi vzrok za celulit pri ženskah.« Nevio Medved, specializant plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije, dodaja, da je motivacija ključna pri oblikovanju telesa oziroma izgubi prekomerne telesne teže: »Želja po spremembi je odraz posameznikove frustracije oziroma njegove telesne teže. Hitrih rešitev ni, izdelki, ki jih trženjsko predstavljajo v različnih revijah, nimajo učinka. Zaradi same konstitucije maščobe, ki se staranjem prične spuščati v spodnji del telesa, se samo s športom in prehrano na primer ne da zgubiti tako imenovanih jahalnih hlač pri ženskah. Sicer obstaja veliko različnih pripomočkov, baziranih na medicini, ki pomagajo k čvrstosti telesa.«
Prehrana se mora urejati individualno
Sara Goršek Bobek, nutricionistka Healthness centra je dejala, da se pri vsaki stranki najprej spozna z njihovim življenjskim stilom in načinom prehranjevanja: »Ljudje še danes ne vedo, da je potrebno jesti zajtrk. Če vstanejo ob 8. uri zjutraj in jedo prvič ob 11, uri, to ni zajtrk. Potrebno je jesti petkrat na dan po malo, a vsekakor odvisno od vsake osebe posebej.«
Poskrbeti moramo tudi za ustno zdravje
Zdravnik dentalne medicine Andrej Kovačič je za konec predstavil še pomen ustne higiene, kot pričetek prebavne poti: »Kakršno koli vnetje dlesni ali gingivitis lahko ob primerni negi popolnoma pozdravimo, neprimerna nega pa vodi v paradontozo, ki pa je ireverzibilna. Ustno zdravje ima velik vpliv na sistemsko zdravje; če ustna votlina ni zdrava, je dokazano, da imamo dva- do trikrat večjo možnost za možgansko kap. Nosečnice, ki imajo paradontozo, pa rojevajo otroke z nižjo porodno težo.«