Naši občutki so sestavljeni iz vseh komponent, kot so: žalost, jeza, strah, ljubosumje, ljubezen, sreča, harmonija, sproščenost, sovraštvo itd…
Vsi ti občutki so naravni pomembno je le to kaj prevladuje, katerih je več in temu primerno se tudi počutimo in naše življenje se tako tudi odvija. Sedaj se bom osredotočila na tri pomembne občutke na kateri so temelj za nadgradnjo ostalih, žal so negativni in nas v našem napredovanju in doseganju ciljev zelo ovirajo.
Zamere
V življenju velikokrat zamerimo ostalim, kateri niso ali nočejo storiti tistega, kar mi pričakujemo od njih. Nikoli ne pomislimo, da ta oseba nima nič s tem, mi sami smo si ustvarili iluzijo- resnico, kako bi morala ta oseba delovati in izpolnjevati naše cilje. Ravno tako je odvisno od tega kako komuniciramo ali stvari povemo jasno, da oseba razume kaj želimo,- Kako smo pripravljeni sklepati kompromise? V praksi ugotavljam veliko starih zamer, katere izhajajo iz ranega otroštva. Predvsem do staršev, katerim zamerimo, da nam niso postavili jasnih meja in nas naučili kako samostojno preživeti. To nam v življenju lahko koristi kot izgovor, da ne storimo in spremenimo nič. Zamere vzbujajo v nas nakopičeno jezo in sovraštvo, to se kopiči v želodu, žolčniku in jetrih, kar povzroča nemalo zdravstvenih težav, kot so kislina, gastritis, rane in kamni. Sebi pa naložimo vzorce kot so, on je kriv, nihče me ne sliši, jezna sem na vse, nič ne dosežem…..
Zavrnitve
So še posebej prisotne pri mladih osebah in osebah katere si želijo partnerstva ali službe. Zavrnitve so zelo povezane z našo samopodobo. Odvisno kako sprejemamo sebe, tako sprejmemo tudi besedo ne in kritiko. Pri kritiki je potrebno vedeti, da je gonilna moč našega razvoja, kajti le tako slišimo kaj nam želijo povedati in kaj pričakujejo od nas. Ne počnite tega, da kritiko obrnete v lasno nesposobnost- naj vas je ne bo strah. Pri zavrnitvah je pomembno tudi to, da se zavedamo, da je interpretacija nekega odgovora – naša lastna. Na primer: ” prijateljica pošlje sporočilo; danes ne morem na kavo;”. Odvisno je kakšno iluzijo si bom iz tega ustvarila jaz. Če imam nizko samopodobo in se bolj vase zaprta, bom razmišljal. Aha saj zakaj bi se pa sploh dobila z mano, saj nisem tega zaslužila. Če imam normalno samopodobo bom to sprejela kot dejstvo, da ima razlog. Če imam nizko samopodobo in jo skrivam z umetnim dodajanjem, bom mislila, ja kdo pa je ona, kaj si pa misli da je. Ravno tako je pri iskanju službe, napišemo ponudbo in nas je strah da nas bodo zavrnili. Res se sedaj pogosto to dogaja, toda nikar to ne sprejmite, kot nižanje samopodobe. Kajti strah pred zavrnitvami vas ohromi in stojite na mestu. Ne upate se izpostaviti in stvari prevzeti v svoje roke. Zavedajte se tega, če vi ne verjamete vase, kako bodo potem drugi. Tesnoba in depresija so pogosti odziv na dolgotrajno takšno stanje.
Obžalovanja
Kaj smo naredili in kaj nismo. Vse kar smo naredili narobe je zopet naša iluzija in po naših merilih. Ne bodite tako strogi do sebe in se ne ukvarjajte celo življenje če ste se nekomu zlagali, kajti to vas omejuje in neprestano se kaznujete, zbuja občutek, da si ne zaslužite boljšega v življenju. Obžalovanje vsega tistega kar nismo naredili, v nas zbuja občutek jeze na samega sebe in lastno ne zaupanje in nesposobnost. Zavedanje tega je produktivno saj imamo vedno možnost odločitve, da to storimo sedaj.
Ti občutki nas izčrpavajo in vrtimo se v istem krogu ter povzročajo občutke tesnobe, ujetosti in nemoči. Fizično telo nas slej ko prej začne v različnih bolezenskih oblikah, opozarjati da delamo nekaj hudo narobe. Zato je pomembno, da se začnemo tega zavedati in storimo nekaj zase.