Domov Aktivno življenjeRekreacija Sovražnik številka 1 na poti do popolne postave

Sovražnik številka 1 na poti do popolne postave

Postavil smo si cilj, zdaj pa bi radi spoznali ovire, sovražnike in negativne dejavnike, ki nam lahko pokvarijo načrte. S podobnimi željami se sreča vsak, ki si želi zgubiti odvečen kilograme. Kaj pa je tisto, kar nam lahko oteži pot do cilja?

 

Sovražnik številka 1 na poti do popolne postave je največkrat saharoza. 

Gre za vrsto ogljikovega hidrata, ki je znan tudi pod imenom namizni sladkor, beli sladkor ali preprosto sladkor. Verjetno so vam ta imena precej bolj poznana in že veste o čem bo tekla beseda.

Saharozo (namizni sladkor) uvrščamo v skupino disaharidov in je spojina fruktoze in glukoze. Problem predstavlja predvsem zato, ker se zelo pogosto pojavlja v prehrani in prehrambeni industriji ter pušča posledice na precejšnjemu deležu populacije.

In kaj tako slabega povzroča ta sladki sovražnik v našem telesu? Številni posamezniki, predvsem pa tisti, s prekomerno telesno težo v svojem telesu ustvarjajo »idealne« pogoje za negativne vplive sladkorja na svoj organizem. Ko posameznik zaužije hrano, ki vsebuje saharozo, pride do hitrega dviga količine sladkorja v krvi. Poleg tega se zviša tudi nivo inzulina v vašem organizmu. Inzulin kasneje odvečno količino glukoze pospravi in shrani v obliki maščobnih oblog, poleg tega pa še dodatno preprečuje njihovo razgradnjo. Tako je … odvečni kilogrami se vse hitreje kopičijo.

Poleg tega, da je sladkor kriv za odvečne kilograme, pušča posledice tudi na zobeh in imunskem sistemu, povezujejo pa ga tudi z boleznimi kot so epilepsija, demenca, hipoglikemija. Svoje poglede na problematiko je zapisala tudi avtorica knjige z naslovom Samomor s sladkorjem dr. Nancy Appleton in poudarila za kako velik problem sodobne družbe gre.

Tudi v tokratni objavi smo za vas pripravili nasvete, s katerimi boste postopoma omejili željo po sladkem.
Najbolj preprosti in uveljavljeni so naslednji ukrepi:

– poskušajte se zamotiti; pogosto vas popade želja po sladkem, ko ste brez dela in ste zdolgočaseni. Zato poskrbite, da niste pogosto v taki situaciji;
– nakupujte omejeno; v trgovini se preprosto ognite policam z raznimi sladicami in se na tak način uprite skušnjavi, ki vas čaka doma;
– soočite se s čustvi; včasih, ko ste slabe volje, začutite željo po sladkem in hitro se zgodi, da vas zanese iz pravi poti. Zato dobro premislite, ko se naslednjič pojavite v taki situaciji;
– privoščite si samo košček; postopno omejevanje uživanja sladkih živil je eden od pristopov, ki je lahko zelo uporaben;
jejte beljakovinsko bogato hrano; tako bodo možgani bolj poredko oddajali signale po lakoti;
– kvaliteten spanec; s pomočjo osem urnega spanca se izognite povečanju proizvodnje hormona grelina (»hormon lakote«).

Lahko nam verjamete, da se užitek, ki je posledica sladkih razvad, niti približno ne more primerjati s tistim, ko opazite prve rezultate, kaj šele končni cilj.

vir: popolnapostava.com

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi