Domov BivanjeEkologija Avtomobil ni vedno najboljša izbira

Avtomobil ni vedno najboljša izbira

35 ogledov

Katarina Kimovec

Evropski teden mobilnosti je vodilna kampanja Evropske komisije za ozaveščanje o trajnostni mobilnosti v mestih. Spodbuja spremembo vedenja v korist aktivne mobilnosti, javnega prevoza in drugih pametnih in čistih prometnih rešitev. Glavni dogodek poteka vsako leto med  16. do 22. septembrom, vrhunec celotne kampanje pa je priljubljena akcija Dan brez avtomobila.

Lokalne oblasti so nagovorjene, da v tem tednu, med  16. do 22. septembrom, izkoristijo za preizkušanje inovativnih ukrepov celostnega prometnega načrtovanja prostora, ki temelji na pravični rabi javnega prostora, uvajanju nove infrastrukture za trajnostno mobilnost in novih tehnologij ali tehnoloških rešitev, s katerimi povečujemo varnost v prometu in dvigujemo kvaliteto bivanja (ukrepi za umirjanje prometa, merjenje kakovosti zraka in hrupa) ter aktivno vključevanje javnosti vseh starostnih skupin (analiza potovalnih navad, izzivi in nevarni odseki v prostoru, kvaliteta infrastrukture za ranljive skupine v prometu in pridobivanje drugih povratnih informacij in mnenja občanov).

Vsako leto se kampanji na evropskem in nacionalnem nivoju pridruži več mest in je kampanja zaradi velike medijske privlačnosti splošno priznana kot gonilna sila trajnostne mobilnosti v mestih v Evropi in zunaj nje. V letu 2023 je v kampanji sodelovalo preko 3000 mest po celotnem svetu in 99 slovenskih občin. Letos pa je sodelovanje v kampanji potrdilo že 114 občin, ki pokrivajo več kot 80 odstotkov vseh prebivalcev Slovenije.

Tema letošnje, že 23. izvedbe Evropskega tedna mobilnosti je »Udoben javni prostor – za vse«. Kakovostno urejen javni prostor namreč v vsako skupnost prinaša številne koristi. Kjer koli so prebivalci, njihovi načini opravljanja vsakodnevnih in drugih poti ter njim pomembne dejavnosti enakovredno obravnavani, je kakovost življenja boljša: več je socialne pravičnosti, večja je varnost, na drugi strani pa je s tem manj hrupa in onesnaženosti zraka.

Prav v teh dneh pa pod okriljem Inštituta za politike prostora že tretje leto zapored poteka tudi akcija »Manj kot 2«, ki izpostavlja predvsem dve vprašanji: Kaj vse imamo v vsakdanjem življenju na dosegu dveh kilometrov in ali res moramo to pot opraviti z avtomobilom. Podatki namreč kažejo, da je polovica voženj v Sloveniji krajših od dveh kilometrov.

Raziskave pa so pokazale tudi, da Slovenci največkrat uporabljamo avtomobil za vsakdanje, ponavljajoče se poti (v službo, šolo, vrtec, po opravkih, na rekreacijo), ne glede na razdaljo. Skoraj petina Slovencev uporablja avtomobil tudi na poteh krajših od enega kilometra. To prinaša številne negativne učinke za posameznike in družbo (zdravje, stroški), pa tudi za okolje (onesnaževanje) in prostor (zasedanje javnega prostora).

O tem je vsekakor vredno razmisliti. Če krajše razdalje namreč opravimo aktivno – peš, s kolesom, s skirojem ali z rolko – na enostaven način poskrbimo tudi za več gibanja, koristno prispevamo k našemu zdravju, zmanjšamo stroške in povečamo osebno zadovoljstvo. Ob menjavi avtomobila za druge načine prevoza na krajših razdaljah pomembno vplivamo na znižanje izpustov in manj gneče na cestah, posledično pa tudi na varnost vseh udeležencev v prometu.

Teden mobilnosti je tako odlična priložnost, da si date priložnost in avtomobil vsaj za kak dan pustite v garaži, ter se v službi, če je to seveda mogoče, odpravite kako drugače.  Morda pa boste ugotovili, da je to lahko celo bolj zabavno, pa še na tak ali drugačen način boste s tem nekaj dobrega storili za svoje zdravje. Vsekakor je vredno poskusiti.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi