Domov Odnosi in družinaPsihologija Naravni vir miru in sprostitve

Naravni vir miru in sprostitve

44 ogledov

Darjan Lapanje

Gozdovi so že od nekdaj veljali za svetišča miru in spokojnosti. Ne glede na to, ali se sprehajamo po gostem smrekovem gozdu, poslušamo šumenje listja v mešanem gozdu ali opazujemo sončne žarke, ki sekajo drevesne krošnje, gozd deluje kot naravna oaza, ki nas pomirja in vrača v stanje notranjega ravnovesja. Toda zakaj nas prav gozd tako pomirja? Raziskave in izkušnje kažejo, da naravni elementi v gozdovih celostno vplivajo na naše fizično in duševno zdravje, kar ustvarja občutek globokega miru.

Zvoki, ki jih slišimo v gozdu, kot so ptičje petje, šumenje listja in zvok potoka, imajo pomirjujoč učinek na naš um. Ti zvoki so naravni in predvidljivi, kar našemu živčnemu sistemu sporoča, da smo na varnem. Poleg tega gozd ponuja tudi redko in dragoceno dobrino sodobnega sveta – tišino. V gozdnem okolju se naš um sprosti, ker se umakne od hrupa mestnega življenja in od vsakodnevnih skrbi.

Poleg navedenega ima zelena barva, ki v gozdovih prevladuje, dokazan sproščujoč učinek na naše možgane. Pogled na naravno zelenje zmanjšuje stres in napetost ter spodbuja občutek umirjenosti. Naravna svetloba, ki prodira skozi drevesne krošnje, pa ob tem ustvarja prijetno, mehko osvetlitev, ki blagodejno vpliva na naše razpoloženje in cirkadiani ritem.

Preživljanje časa v gozdu nas povezuje z naravo, kar spodbuja občutek prostosti in povezanosti z nečim večjim. V današnjem digitalnem svetu, kjer smo nenehno povezani z napravami, je gozd prostor, kjer se lahko odklopimo in znova povežemo z naravnimi ritmi. Ta izkušnja vračanja v naravo nas spominja na našo prvinskost in preprostost življenja, kar deluje terapevtsko.

Drevesa pa oddajajo tudi hlapne organske snovi, imenovane fitoncidi, ki imajo številne zdravstvene koristi. Vdihavanje teh snovi izboljšuje imunski sistem, zmanjšuje stresne hormone in spodbuja sproščanje. Poleg tega je prisotnost svežega zraka in povečana količina kisika v gozdnem okolju blagodejna za dihalni sistem in splošno počutje.

Mimogrede sprehajanje po gozdu vključuje tudi naravno fizično aktivnost, ki spodbuja proizvodnjo endorfinov, hormonov sreče. Poleg tega ima hoja po naravnih poteh, kjer so pod nogami mehka tla in korenine, meditativni učinek, saj se naš um osredotoča na vsak korak, dihanje in okolico. To zmanjšuje anksioznost in izboljšuje duševno zdravje.

Gozd spodbuja tudi čuječnost, kar pomeni biti popolnoma prisoten v trenutku. Vonjave, barve, zvoki in občutki gozda nas povabijo, da se popolnoma prepustimo izkušnji, kar zmanjšuje preobremenjenost misli in nas povezuje z našim notranjim mirom.

Gozd je torej naravni prostor, ki nas z različnimi senzoričnimi dražljaji pomirja, obnavlja in vrača v stanje notranjega ravnovesja. Znanstveni dokazi in osebne izkušnje potrjujejo, da gozdna terapija ali preprosto preživljanje časa v naravi bistveno pripomoreta k zmanjševanju stresa, izboljšanju razpoloženja in krepitvi splošnega zdravja. Zato ni presenetljivo, da se vse več ljudi obrača k gozdu kot naravnemu viru miru in sprostitve, kjer lahko najdemo uteho v objemu dreves in šumenju listja. Preprosta rešitev za stres sodobnega življenja je tako bližje, kot si mislimo – potreben je le korak v gozd in vdih svežega zraka.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi