Sploh v poletnem času lahko veliko slišimo in preberemo o tem, kako nevarno je izpostavljanje kože soncu in kakšne so nevšečnosti in posledice, ki jih tako ravnanje lahko povzroči. A dejstvo je, da do sončnih opeklin kljub previdnosti lahko vseeno pride. Tokrat smo preverili, kako ravnati, če staknemo sončne opekline in kako nastalo škodo čim bolje nevtralizirati.
Tia Kemperle
Gotovo se vam je že kdaj zgodilo, da ste brezskrbno zadremali pod senčnikom, a se je senca med vašim dremežem premaknila do te mere, da ste na delu kože staknili sončne opekline. Včasih do slednjih lahko pride celo med rekreacijo, ko zaradi bolj intenzivnega gibanja niti nimamo občutka, da je sonce tako močno in naši koži utegne škoditi. Kakorkoli že – sončne opekline se dogajajo, vselej pa utegnejo biti boleče in sila neprijetne. Kako torej ravnati v taki primerih, da opekline čim bolj omejimo in nastalo škodo kolikor je mogoče omilimo?
Kožo čim prej ohladimo in pomirimo
Da bi opečeno kožo kar najhitreje pomirili, je pomembno, da nanjo čim prej nanesemo hladilno kremo ali gel za hitrejšo regeneracijo in navlaženje kože. Če take kreme nimamo pri sebi, se odlično obnese tudi povsem navaden jogurt. Ta bo zmanjšal bolečino in kar dobro pomiril razdraženost. Jogurt nanesemo neposredno na prizadete dele kože in ga tam pustimo nekaj minut, da se posuši oz strdi. Nato ga nežno speremo s hladno vodo.
Podoben učinek bosta na kožo imela tudi zeleni ali kamilični čaj. Blažita namreč srbečico in izrazito pomirjata kožo. Nato si lahko privoščite še »ovseno kopel«, ki jo pripravite tako, da v kad z vodo natrosite nekaj ovsa in počakate približno pol ure. Tako pripravljena kopel bo namreč navlažila prizadeto kožo in na ta način do določene mere nevtralizirala posledice opeklin.
Vsekakor je priporočljivo, da opečeno kožo čim prej začnete hladiti. To lahko naredite s hladnimi obkladki, priporočljiv pa je tudi hladen tuš ali kopel, ki bosta poskrbela, da bo prizadeta koža nekoliko lažje »zadihala«.
Posebej dobre rezultate lahko dosežete tudi z uporabo zdravilnega gela iz aloe vere. Tega lahko kupite v lekarni, če pa te možnosti nimate, lahko (če je seveda kje v bližini) tudi enostavno odlomite list omenjene rastline in se po prizadeti koži namažete s sokom, ki se bo pocedil iz lista. Gel aloe vere se izjemno dobro vpije v kožo, njegovi blagodejni učinki na kožo pa so znanstveno dokazani.
Priporočljivo je, da se izogibate izdelkom, ki vsebujejo alkohol, in običajnim gelom za tuširanje, saj ti utegnejo vašo kožo še dodatno izsušiti.
Kaj pa, če nastanejo mehurji?
Pri hujših sončnih opeklinah se na koži lahko pojavijo tudi mehurji. Teh nikakor ne smemo prebadati, saj so napolnjeni s serumom, ki ga tkivo kasneje znova absorbira in skupaj z njim »ustvari« novo plast kože na prizadetem predelu. Zunanja plast kože pa nato odpade sama od sebe. Če mehur prebodemo, pa serum izteče, kar pomeni, da smo prekinili naravni proces zdravljenja kože, nastala rana pa je tudi precej bolj dovzetna za morebitne okužbe. Če do predrtja mehurja kljub vsemu pride, nehote, pa zdravniki priporočajo, da rano sterilno povijemo in koži na ta način damo možnost, da se sama pozdravi brez nepotrebnih zapletov (okužb).
Zagotovo pa je še vedno najbolje, da se opeklinam izognete. Ne glede na to, ali ste v hribih ali na morju – izogibajte se soncu, ko je najmočnejše (med 10. in 16. uro). Četudi bo porjavelost manj intenzivna od želene, se zavedajte, da mora zdravje kljub vsemu še vedno ostati vaša glavna prioriteta.