Zagotovo je med vami veliko takih, ki si jutranjega rituala brez skodelice kave enostavno ne znate predstavljati. Ta napitek iz mletih praženih kavnih zrn je, čeprav se morda zdi nasprotno, razmeroma mlada pijača, saj je po svetu razširjena šele zadnja štiri stoletja. Kljub njeni vsesplošni priljubljenosti velikokrat poslušamo ali beremo predvsem o njenih negativnih učinkih na naše zdravje, a dejstvo je, da ima zmerno pitje kave tudi številne pozitivne učinke.
Tia Kemperle
Kavo največkrat radi povezujemo z učinki kofeina, ki je njena sestavina. Če bi vas vprašali, kako kofein deluje na naše telo, bi bil verjetno prvi odgovor ta, da nam pomaga pri ohranjanju budnosti. To je sicer res, a vedeti je treba, da si s pitjem kave z namenom ohranjanja budnosti delamo medvedjo uslugo. Če zaspanosti ne moremo ukrotiti na drugačen način, vse kaže na to, da smo povsem porušili naravni bioritem našega telesa in bomo potrebovali kar nekaj časa, da ga povrnemo nazaj v normalo.
Kava ščiti vaša jetra
Dejstvo je, da je kava vse več kot zgolj to. Ste vedeli da z zmernim pitjem tega napitka lahko zaščitite svoja jetra? Kava je namreč pomembna za preprečevanje in odpravo maščob, ki se nalagajo v tem organu. Študije so pokazale, da imajo pivci kave (in čaja) nižjo možnost za razvoj kronične bolezni jeter, ki je lahko posledica pitja alkohola ali prekomerne telesne teže.
Ta črni napitek je obenem tudi bogat vir antioksidantov, med katerimi so bistvenega pomena polifenoli, ki odlično ščitijo tako notranje kot zunanje organe. V boju s prostimi radikali je kava odličen vir zaščite, zato pomaga tudi v boju z različnimi oblikami raka. Vendar pa je potrebno pri tem vedeti, da vse našteto velja le ob zmernem pitju kave, saj so sicer učinki lahko prav nasprotni.
Za boljšo prekrvavljenost možganov
Raziskave so pokazale tudi, da kofein vpliva na naše ožilje in živčni sistem. Njegova lastnost je, da izboljša prekrvavljenost možganov, ta pa vodi k hitrejšemu razmišljanju in večji pozornosti. Obenem so zmerni »kofetarji« manj podvrženi nastanku depresije, saj kava v splošnem izboljšuje razpoloženje. Hkrati pomaga tudi pri izločanju solzne tekočine in s tem spodbuja obnavljanje očesne tekočine.
Ob vsem naštetem velja še enkrat izpostaviti, da o pozitivnih učinkih lahko govorimo le ob zmernem pitju, kar pomeni skodelico kave na dan. Prav tako se je potrebno izogniti tudi vsem dodatkom, s katerimi radi obogatimo okus tega napitka. Med tistimi, ki utegnejo povzročiti več škode kot koristi, so zlasti sladkor, mleko, arome in drugi dodatki.
Če vam okus kave torej prija, si skodelico pravega, črnega napitka na dan le privoščite, in to povsem brez slabe vesti. Čisto mogoče je, da s tem ne boste potešili le svoje želje, pač pa boste nekaj dobrega naredili tudi za svoje zdravje.