Domov ZdravjeZdravo življenje Alkohol in volan nista dober par

Alkohol in volan nista dober par

Mitja Pirc

O škodljivih učinkih, ki jih ima na naše zdravje alkohol, smo pisali že velikokrat. Prav zato vam bomo »pridigo« o tem tokrat prihranili. Ker pa je pred vrati veseli december, ko radi globlje in večkrat pogledamo v kozarec, želimo še enkrat opozoriti na to, kaj se v naših možganih zgodi, ko smo pijani in vas znova opomniti, da v takem stanju nikar ne sedajte za volan.

Lahko bi rekli, da je alkohol neke vrste anestetik. Ko smo opiti, zadržki, razsodnost in samonadzor najprej slabijo, nato pa se do konca izgubijo. Zato je precej nevarno, kadar spijete prevelike količine alkohola, saj takrat možgani ne funkcionirajo, kot v normalnem stanju. Vaše odločitve, sprejete v opitem stanju, pa so lahko posledično usodne. Ena od takih je zagotovo odločitev za vožnjo pod vplivom alkohola. Slednja je še vedno eden izmed glavnih dejavnikov tveganja za nastanek prometne nesreče.

Zaradi alkohola se zmanjšujejo naše sposobnosti varnega sodelovanja v prometu, zaznava, predvidevanja in presoje ter odločanja in končne izvedbe ustreznega ravnanja. Zato se zaradi vpliva alkohola že pri koncentraciji 0,5 promila verjetnost povzročitve prometne nesreče podvoji, pri 1,1 promila alkohola pa 8-krat poveča v primerjavi s treznim voznikom.

Alkohol je najbolj problematičen pri voznikih, kjer so tudi posledice prometnih nesreč najtežje, vendar pa je prav tako dejavnik tveganja za nastanek prometne nesreče pri kolesarjih in pešcih. Okrog četrtina prometnih nesreč s smrtnimi žrtvami in huje poškodovanimi je povezana z alkoholom v prometu.

Učinki so strašljivi

Učinki alkohola na naše sposobnosti, pomembne za varno sodelovanje v prometu , govorijo sami zase. V opitem stanju se nam močno zoža vidno polje, pojavi se bleščavost, oslabi naša sposobnost prepoznavanja odtenkov svetlobe, slabše zaznavamo barve, gibanje, globino in oddaljenost.

Alkohol prizadene tudi našo motoriko. Upočasni namreč hitrost našega odzivanja in spremeni doživljanje časa, obenem pa povzroči še slabšo koordinacija rok in nog. Spremeni se tudi samodojemanje, pri čemer pride do samoprecenjevanja, odsotnosti uvida v slabše zmožnosti, dobimo pa tudi občutek poguma pri obvladovanju stvari.

Alkohol obenem spodbudi tudi negativno čustveno doživljanje, ki se lahko stopnjuje do resnih in globljih čustvenih težav, kot so depresivnost, jeza ali agresivnost.

Če ste vse zgoraj navedeno pozorno prebrali, verjetno ne dvomite v to, da alkohol in volan pač ne sodita skupaj. Če pa si boste v prihajajočih prazničnih dneh vendarle dali duška tudi z alkoholom, počnite to tako, da ne boste ogrožali ne sebe, ne koga drugega.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi