Težave s sečili in ponavljajoča vnetja mehurja so še posebej pogosta pri ženskah v rodni dobi, velikokrat pa se pojavljajo tudi v menopavzi. Nekatere se s pogostim in pekočim uriniranjem ter bolečino v mehurju srečujejo pogosteje kot druge, raziskave pa kažejo, da skoraj 60% žensk vsaj enkrat v življenju doživi nelagodje v urinarnem traktu. Vzroki teh težav so pogosto povezani z bakterijami, ki vstopijo v sečnico in porušijo občutljivo ravnovesje mikrobiote telesa, zato je pomembno, da se poučimo o naravnih rešitvah vnetja sečil.
Kateri so najbolj pogosti znaki okužbe sečil ali ‘prehlajenega mehurja’?
Vsaka ženska si bo vnetje mehurja zagotovo zapomnila zaradi silno neprijetnih simptomov, ki močno vplivajo na njihov vsakdan in kakovost življenja. Pogosta nuja po uriniranju, pekoč in boleč občutek med uriniranjem, neobičajno pogosta potreba po odvajanju manjših količin seča, bolečine v spodnjem delu trebuha, neprijeten vonj seča, pogosta bolečina v medenici so le eni izmed mnogih pokazateljev, ki lahko kažejo na okužbo sečil.
Preprečevanje okužbe sečil oz. preventivni ukrepi
Vsem ženskam, ki imajo ponavljajoča vnetja mehurja ali pa so zgolj nagnjena k težavam s sečili, lahko veliko pripomore že sama preventiva. S pitjem zadostne količine vode si zagotovimo redno polnjenje mehurja in s tem redno odvajanje vode. Pomembno je tudi celotno in popolno praznjenje mehurja pri uriniranju. Dobro poznan ukrep, ki prav tako služi kot preventiva, je brisanje vagine v smeri od vagine proti anusu (in ne obratno!). Ker je razdalja med anusom in vagino kratka, z brisanjem vagine v pravo smer preprečimo vnos bakterij Escherichia coli, ki se sicer lahko pogosto prenesejo od anusa do vagine.
Naravna pomoč, brez antibiotikov
Zdravniki pri bakterijski okužbi sečnih poti najpogosteje predpišejo antibiotike, vendar se njihovemu jemanju lahko izognemo tudi s pomočjo narave. Pri lažjem vnetju sečnega mehurja si lahko pomagamo sami z naravnimi izdelki in prehranskimi dopolnili, saj pogosto jemanje antibiotikov lahko kljub hitremu in pozitivnemu učinku pri vnetju sečil slabo vpliva na splošno zdravje. Zaradi prekomernega predpisovanja antibiotikov se hitro širi tudi odpornost med bakterijami, zato uspešnost zdravljenja okužb sečil z antibiotiki upada. Najpogosteje okužbo sečil povzročijo prav bakterije vrste Escherichia coli, ki se pritrdijo na steno mehurja in so vzrok težav v 75 – 90 odstotkih primerov.
Kako si lahko v primeru vnetja pomagamo sami?
Kadar se soočamo z blažjim vnetjem sečil lahko posežemo po preverjenih prehranskih dopolnilih, ki nam jih običajno svetujejo v lekarnah in specializiranih prodajalnah. Pomembno je, da prehranska dopolnila za lajšanje težav z vnetjem sečil, poleg D-manoze ter rastlinskih izvlečkov, vsebujejo tudi probiotike, ki skupaj učinkovito poskrbijo za zdravje sečil in prebavil.
D-manoza je naravni sladkor, ki se veže na bakterije in preprečuje njihovo pritrditev na stene sečil. Hibiskus deluje diuretično in pospešuje izločanje vode ter prispeva k optimalnemu delovanju sečil. Višnjevi peclji podpirajo zdravje spodnjega dela sečil in izločanje odpadnih snovi iz organizma. Vitamin A prispeva k vzdrževanju optimalne sluznice (sečil) in spodbuja delovanje imunskega sistema.
Izdelek Urifar Forte je na voljo v lekarnah, TUŠ drogerijah, trgovinah Sensilab in na spletu.