Sandi Luft, dr. med., spec. dermatologije iz Derma centra Maribor in Rogaška nam je pojasnil, kakšno športno obutev naj izberejo aktivni ljudje, da bi čim bolje poskrbeli za svoja stopala.
Sara Sočan
Športniki, še posebej tekači, so pogosto obuti v športna obuvala, noga v njih pa se poti. Kako to vpliva na kožo podplatov?
Potenje je eden od načinov ohlajanja telesa in vzdrževanja telesne temperature jedra telesa izven nevarnega območja, ki bi povzročilo motnjo v delovanju možganov in drugih organov ter povzročilo sprva vročinski šok, ki lahko vodi tudi v odpoved organov. Stopnja potenja se pri posameznikih lahko zelo razlikuje, kar je odvisno od genetsko določenega števila žlez znojnic v koži, starosti, prilagojenosti na klimatske razmere, jemanja nekaterih zdravil in delovanja živcev, ki oživčujejo znojnice. Večinoma je potenje povečano pri povečani telesni aktivnosti, kar je še posebej opaziti v neprodušno zaprtih športnih copatih, kjer znoj ne more izparevati. Če je znojenje prisotno ves čas, neodvisno od zunanjih temperatur ali telesne aktivnosti, je to primarna hiperhidroza, ki močno vpliva na kakovost življenja posameznika. Takšno neprestano potenje ali pogosto občasno potenje v športnih obuvalih, povezno s telesno aktivnostjo povzroči zmehčanje vrhnjih plasti kože. Ta postane belkasta in se lušči, strokovno pravimo, da je »macerirana«, ta pojav pa zmanjša njeno naravno obrambno funkcijo pred virusi, glivami in bakterijami. Najpogosteje se to opazi v medprstnih prostorih nog, še posebej, če so ti zelo ozki zaradi drugih deformacij stopal, kot so plosko stopalo ali halux valgus.
Običajno je potenje med prsti najbolj izrazito. Ali zato tam pogosteje nastanejo glivice?
Za glive je znano, da uspevajo najbolje v toplem in vlažnem okolju, zato ne preseneča, da se pogosto razrasejo v medprstnih prostorih nog. Zaradi pretirane vlažnosti kože med prsti nog se poškoduje vrhnji sloj kože, ki ima obrambno funkcijo pred mikrobi. Pogosto se vlažna, belkasto obarvana, srbeča in luščeča se koža pojavi med četrtim in petim prstom nog. Pojav je pogost pri atletih, zato temu pojavu rečemo tudi atletsko stopalo. Dolgotrajno vlaženje kože povzroči srbenje, razpoke v koži in dodatno luščenje, kar lahko omogoči vdor bakterij. Če se te začnejo razmnoževati, lahko povzročijo dodatno poslabšanje stanja, pojav otekline, bolečine, neprijetnega vonja, v primeru vdora v krvne žile pa še pojav povišane telesne temperature in vnetja kože izven medprstnih prostorov nog.
Kako je videti glivična infekcija na stopalih?
Glivična okužba na stopalih se pogosto pojavi na koži med prsti nog, še posebej med četrtim in petim prstom, kjer se zaradi zaprtega tesnega medprstnega protora vzdržuje toplo in vlažno okolje, ki spodbudi rast gliv. Pojavi se srbenje, belkato obarva in luščeča se koža, neprijetne vonj in rdečina kože. Na robovih stopal lahko glivična okužba izgleda kot skupek drobnih gnojnih bunčič oziroma kot drobno suho luščenje kože celotne površine stopal, brez rdečine in drugih znakov vnetja. Na hrbtiščih stopal se glivična okužba pokaže v obliki okroglih žarišč s pordelim in drobno luščečim se robom.
Kako naj športniki negujejo obremenjena stopala? Pred in po treningu?
Predvsem je potrebna primerna obutev, ki enakomerno razporedi pritisk po celotni površini stopal, zračnost obuvala in nogavic. Najboljši so naravni materiali, ki ne ustvarjajo parne zapore in ne povečujejo stopnje vlažnosti. Če stopalo ni enakomerno obremenjeno, se bodo po ponavljajočih se obremenitvah pojavile večje neenakomerne zadebelitve poroženelega sloja kože na stopalih. Če so v velikosti leče, so to otiščanci (lat. clavus). Ko bo intenzivno drgnjenje trajalo krajši čas, se bo zaradi strižnih sil vrhnjica ločila od usnjice, vmesni prostor pa se napolni s prozorno tekočino – limfo, tako nastane žulj. V teh primerih je treba odstraniti vzroke neenakomernih pritiskov, ki povzročajo drgnjenje stopal pri obremenitvi. Vzrok za žulje so pogosto nova obutev in nepravilno obuta nogavica. Če so vzroki v statiki stopal, je treba narediti meritev stopalnih pritiskov in uporabiti individualno izdelane vložke za športne čevlje. Potenje lahko nadzorujemo z uporabo bombažnih nogavic, krem z antiperspiranti, posipom s cinkovim oksidom, škrobom in talkom, ki absorbirajo odvečno vlago, ter antiseptiki, ki preprečujejo rast mikrobov. Po treningu koristi uporaba gelov za umivanje, ki imajo pH 5, saj ti ne odstranjujejo zaščitnega maščobnega filma s površine kože, ta zato ne postane suha, nizek pH pa tudi prepreči rast mikrobov. Medprstne prostore je treba vedno obrisati do suhega. V primeru pojava tipičnih znakov glivične okužbe najbolj pomaga uporaba antimikotičnih krem večkrat na dan ter umivanje z antiseptičnimi geli iz lekarne. Če so okužbe z glivami pogoste, lahko posip za stopala uporabimo preventivno v medprstnih prostorih nog, kožo na drugih delih stopal pa lahko namažemo s kremami za noge, ki vsebujejo ureo.