Tia Kemperle
Sonce (kolikor smo ga sploh deležni) v teh dneh vse bolj izgublja na svoji moči, noči se daljšajo, eno z drugim pa je živo srebro v termometrih potisnilo nižje, proti zimskim vrednostim. Hladnejši del leta je tu, s tem pa tudi kurilna sezona. V kaminih tako že prasketa ogenj, radiatorji so topli in zdi se, da je s tem bolj ali manj že poskrbljeno za naše udobje bivanja. A prav zaradi ogrevanja in ogrevalnih naprav v tem obdobju naletimo na novo težavo – (pre)suh zrak v bivalnih prostorih. Ta lahko izrazito negativno vpliva na tako na naše zdravje kot tudi na zdravje hišnih živali.
Izsušene sluznice, razpokane ustnice, suha koža in lasišče, dražeč kašelj, utrujenost – vse to so lahko posledice presuhega zraka v stanovanjih. Nismo pa le mi tisti, ki jim prenizka relativna vlažnost zraka povzroča težave. V suhem zraku se bodo slabo počutili tudi hišni ljubljenčki, sobne rastline, nič dobrega pa to ne pomeni niti za leseno pohištvo. Prav zato je pomembno, da vlažnost zraka v stanovanjih redno spremljamo in jo na enostavne načine poskušamo uravnavati.
Najprej moramo torej ugotoviti, kakšna je pravzaprav optimalna vlažnost zraka, ki nam bo zagotovila, da se bomo doma počutili kar najbolje. Nikakor namreč ne smemo pretiravati, saj bomo v nasprotnem primeru stanje še poslabšali in si nakopali nove težave – tiste, ki spremljajo prekomerno vlago v bivalnih prostorih.
Optimalna relativna vlažnost zraka v bivalnih prostorih se giblje med 45 in 55 odstotki. Prav zaradi dogrevanja pa se v zimskem času ta v povprečju spusti celo pod 30 odstotkov. Vse skupaj rezultira v prej omenjenih težavah, pojavi pa se tudi več prahu, ki je še dodatna težava, sploh če sodite med pljučne bolnike.
Da bi se navedenim težavam izognili, obstaja več načinov. Eden izmed njih so gotovo sodobni vlažilniki zraka, vi vlago v zraku neprestano odčitavajo in jo, če ta pade pod mejno vrednost, avtomatsko začnejo dodajati. Vsekakor pa so lahko taki vlažilniki dragi, poleg tega pa za svoje delovanje potrebujejo še električno energijo.
Poznamo pa še druge, enostavnejše načine, ki ne bodo izpraznili vaše denarnice, a bodo kljub vsemu kos tej zimski nadlogi. Če imate v stanovanju radiatorje, priporočamo, da nanje enostavno postavite posodo z vodo. Ta bo z izparevanjem navlažila zrak, če pa vodi dodate še kapljico ali dve eteričnega olja, boste poskrbeli še za prijeten volj v prostoru.
Če primerne posode nimate pri roki, lahko na radiator položite tudi mokro brisačo ali pa v prostoru, kjer se zadržujete večino dneva, sušite perilo. Ena izmed enostavnih rešitev, ki se je lahko poslužite v kuhinji, pa je tudi enostavno prekuhavanje vode. Če vodo v posodi pustite vreti na zmernem ognju, bo para neprestano izhlapevala in s tem vlažila tudi zrak. Vir zračne vlage je nenazadnje lahko tudi kopalnica. Če boste po prhanju, ko se v prostoru nakopiči precej vlage, enostavno pustili vrata kopalnice odprta na stežaj, se bo zrak med prostori izmenjal, vlaga pa se bo enakomerno porazdelila.
Obstaja torej kar nekaj enostavnih načinov, s katerimi boste težave, ki jih prinaša suh zrak, enostavno odpravili. Nekatere morda res niso najbolj estetske, vendar pa vselej imejte v mislih, da je vaše zdravje vendarle na prvem mestu.