Domov Odnosi in družinaProsti čas Žalostna zgodba, dobro počutje

Žalostna zgodba, dobro počutje

Miha Anžur

Dolgi jesenski in zimski večer kar kličejo po tem, da se po napornem dnevu zleknemo na kavč in si ogledamo dober film ali serijo. Včasih smo bili pri tem odvisni od snovalcev televizijskih programov, danes pa so nam najrazličnejše video vsebine vseh žanrov na voljo z le nekaj pritiski na gumbe daljinskega upravljalnika televizijskega sprejemnika. Pa ste kdaj pomislili na to, da utegne določen žanr filma ali serije precej močo vplivati na to, kaj se dogaja v vašem telesu?

Verjetno nisem edini, ki je po gledanju filma z žalostno zgodbo oz. žalostnim koncem že kdaj opazil, da je v filmu neznansko užival in bil po ogledu nekako srečnejši in bolj izpolnjen. Tako počutje ima povsem znanstveno razlago. Strokovnjaki so namreč opravili raziskave in ugotovili, da se ob gledanju filmov z žalostno zgodbo v našem telesu odvijejo določeni procesi, ki so vzrok za tako počutje.

Naravna droga

V možganih se namreč ob tem začnejo sproščati endorfini. Gre za hormone sreče, ki jim pravimo tudi naravna droga, saj njihovo delovanje lahko enačimo z učinki opija. Endorfini se sicer v našem telesu praviloma sproščajo neprestano, večjih količin pa smo običajno deležni na primer ob spolnem odnosu ali pri različnih telesnih naporih.

Splošno dobro počutje pa ni edini učinek, ki ga povzroči žalostna filmska zgodba. Raziskave so namreč pokazale, da se med drugim prag za bolečino pri gledalcu v povprečju zviša kar za slabo petino (18 odstotkov). In ne le to: če film gledamo v družbi, se ob žalostnem filmu močno poveča tudi naša družabnost oz. povezanost s so-gledalci.

Doza samozavesti

Seveda ima velik vpliv na naše počutje že sam tok misli, ki ga gledanje filma povzroči. Žalostne filmske zgodbe nas namreč vodijo v razmišljanje o lastnih intimnih odnosih, posledično pa smo zaradi tega običajno bolj zadovoljni s svojim življenjem.

Gledanje žalostnih filmov nekateri primerjajo kar z injekcijo samozavesti. V nas se namreč ob tem vzbudi občutek empatije, naši možgani izločijo oksitocin, ta pa poveča željo po skrbi za nekoga. Po žalostnem filmu in po večjem prilivu oksitocina se čutimo bolj povezane z ljudmi, ki nas obkrožajo, in smo zaradi tega bolj zadovoljni.

V pravi družbi

Seveda pa ni vseeno, v kakšni družbi si film ogledamo, kar še bolj kot za moške velja za ženske. Raziskave so namreč pokazale, da je za boljši odziv na film, vesel ali žalosten, ključnega pomena to, da si čustva delijo s prijateljico. Ob prijateljici so čustva sreče še bolj izrazita, žalostni deli filma pa se ženskam v družbi prijateljice zdijo manj žalostni.

Ne glede na vse zapisano pa je pomembno, da izberete film in žanr, kakršen vam najbolj ustreza. Prepričani smo, da boste v poplavi možnosti našli vsebino, ki bo ob gledanju v vas zbujala dobre občutke. To je nenazadnje tudi osnovni namen TV vsebin. Resnične drame je namreč dovolj že v vsakdanjem življenju.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi