Domov ZdravjePrehrana Oster, a zdravilen

Oster, a zdravilen

Katarina Kimovec

Ko govorimo o velikonočnih jedeh, zagotovo ne moremo mimo hrena. Ta nepogrešljiva sestavna v mnogih svetovnih kuhinjah ima bogato zgodovino in številne uporabne lastnosti. Zaradi njegove ostrine, ki jo sproži encimski odziv obrezovanja, velja hren za priljubljeno sestavino v številnih jedeh, od omak do vloženih jedi. Poleg svoje kulinarične vrednosti pa ima tudi dolgo zgodovino uporabe v zdravilstvu.

Hren izvira iz jugovzhodne Evrope in zahodne Azije ter je že od antičnih časov prisoten v prehrani in medicini. Prvotno so to rastlino iz družine križnic poznali le kot divjo rastlino, a so jo ljudje zaradi uporabe v prehrani in medicini kasneje začeli gojiti. Danes je hren široko razširjen po vsem svetu in se goji v številnih državah, vključno z Evropo, Severno Ameriko, Avstralijo in Azijo.

Prava delikatesa

V kuhinji se hren pogosto uporablja kot začimba ali dodatek jedem, saj njegova ostrina dodaja okusu globino in kompleksnost. Najpogosteje se uporablja v obliki naribanega korena, ki se lahko uporablja svež ali vložen. Svež hren pogosto postrežemo z ribami, mesom ali vloženimi jedmi, medtem ko se vložen hren pogosto uporablja kot priloga k jedem, kot so klobase ali pečenka.

Poleg tega se hren pogosto uporablja tudi pri pripravi omak, Dokaj poznana je hrenova omaka, ki je klasična spremljava k pečeni govedini ali ribam. Zaradi svoje pikantne arome je hren pogosto dodan tudi različnim namazom, solatam in sendvičem, ki z njim dobijo okusen in osvežujoč element.

Kaj pa zdravilne lastnosti?

Poleg navedenega pa ima hren tudi številne zdravilne lastnosti. Tradicionalno se je zaradi svojih sposobnosti spodbujanja prebavnih sokov uporabljal za zdravljenje prebavnih težav, kot so napihnjenost in zaprtje. Poleg tega so ga uporabljali tudi kot ekspektorans, ki pomaga razredčiti sluz in olajšati izkašljevanje.

Nekatere študije so pokazale, da hren vsebuje antioksidante in protivnetne spojine, ki lahko pomagajo zmanjšati vnetje in oksidativni stres v telesu. Poleg tega nekateri raziskovalci verjamejo, da lahko hren podpira tudi zdravje srca in ožilja ter ima lahko protimikrobne lastnosti.

Kljub številnim potencialnim koristim hrena pa je treba pri njegovi uporabi biti pazljiv. Nekateri ljudje so namreč lahko občutljivi na hren in lahko pri njih povzroči draženje kože ali sluznice. Poleg tega je zaradi svoje močne arome in ostrine treba hren uporabljati zmerno, da ne prevlada nad drugimi okusi v jedi.

Glede na vse zapisano lahko rečemo, da je hren več kot le začimba; je rastlina z dolgo zgodovino in se lahko pohvali s številnimi uporabnimi lastnostmi. Pravzaprav je škoda, da ga običajno uporabljamo le v času velikonočnih praznikov. Morda pa smo vas z zapisanim prepričali, da po njem posežete bolj pogosto. Morda vam bo za tak korak hvaležno tudi vaše zdravje.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi