Domov ZdravjeZdravo življenje Prehod na poletni čas

Prehod na poletni čas

Darjan Lapanje

Zadnji vikend v marcu je (kljub številnim obljubam, da bomo to opustili) vsako leto rezerviran za premik urinih kazalcev na poletni čas. Namen tega početja naj bi bil boljši izkoristek dnevne svetlobe, saj se dan “podaljša” v večerne ure. A kljub praktičnim koristim ima takšno premikanje ure številne vplive na človekovo zdravje, ki so lahko tako pozitivni kot negativni.

Ena največjih koristi pomladanskega premikanja ure je povečana izpostavljenost naravni dnevni svetlobi. Ta spodbuja nastajanje vitamina D, izboljšuje razpoloženje, zmanjšuje občutek depresije in izboljšuje splošno počutje. Več naravne svetlobe zvečer omogoča tudi več priložnosti za gibanje in aktivnosti na prostem, kar pozitivno vpliva na telesno in duševno zdravje.

Poleg tega nas več dnevne svetlobe v večernem času motivira, da smo aktivnejši. Gibanje na prostem zmanjšuje stres, krepi srčno-žilni sistem, pripomore k ohranjanju zdrave telesne teže in splošno izboljšuje kakovost življenja.

Ne glede na vse navedeno pa nas je verjetno kar veliko takih, ki nam ta motnja naravnega bioritma tako v pomladanskem kot tudi v jesenskem času ne ustreza najbolj. Temu pritrjuje tudi znanost. Premikanje ure naprej povzroči izgubo ene ure spanja zjutraj, kar je za mnoge ljudi lahko problematično. Ta sprememba zmoti naravni cirkadiani ritem telesa, povzroči utrujenost, razdražljivost, težave s koncentracijo in celo začasne težave pri opravljanju vsakodnevnih dejavnosti.

Študije so poleg tega pokazale, da je v dneh po prehodu na poletni čas nekoliko povečana incidenca srčnih napadov in možganskih kapi, kar je povezano predvsem s stresom, ki ga za telo predstavlja nenadna sprememba spalnega ritma. Nekateri posamezniki, zlasti starejši in kronični bolniki, še toliko težje prenašajo spremembe spalnega vzorca. Prilagoditev lahko traja tudi do nekaj tednov, kar vpliva na njihovo splošno počutje in kakovost življenja.

Pod črto pa velja naslednje: Čeprav premik ure na poletni čas prinaša očitne prednosti glede izkoristka dnevne svetlobe, je pomembno, da se zavedamo tudi njegovih negativnih vplivov na zdravje. Ključno je, da ob tem upoštevamo priporočila strokovnjakov, kot so ohranjanje rednega urnika spanja, zadostna hidracija in čim večja izpostavljenost naravni svetlobi podnevi. In ne pozabite: Dan bo še naprej dolg natanko 24 ur, ne glede na to, koliko in v katero smer bomo prestavljali urine kazalce.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi