Domov Odnosi in družinaUspešno staranje Gube so sestavni del staranja

Gube so sestavni del staranja

Sara Sočan

Staranje je naraven proces, ki vpliva na vse dele našega telesa, zlasti pa na kožo, pri čemer se vidne spremembe najpogosteje kažejo na koži obraza, vratu in rok. Ena od najopaznejših sprememb pri staranju so gube – linije, gubice in brazde, ki se pojavijo na koži. Razumevanje razlogov, zakaj s staranjem nastajajo gube, nam lahko pomaga pri sprejemanju ukrepov za njihovo zmanjšanje ali preprečevanje.

Gube nastanejo kot rezultat več dejavnikov, ki vplivajo na kožo skozi čas. Ko se staramo, se struktura in funkcija kože namreč spreminjata. Kolagen in elastin sta ključni beljakovini v koži, ki zagotavljata njeno čvrstost, elastičnost in mladosten videz. S staranjem se naravna proizvodnja teh beljakovin zmanjša, kar povzroči izgubo elastičnosti in prožnosti kože.

Povrhnjica (zunanji sloj kože) in dermis (srednji sloj kože) s staranjem postaneta tanjša, kar naredi kožo bolj občutljivo in dovzetno za poškodbe. Poleg tega se pod kožo nahaja plast maščobnega tkiva, ki pomaga ohranjati kožo napeto in gladko. S staranjem se ta plast tanjša, kar vodi do bolj izstopajočih gub in povešenosti kože. Z leti pa se zmanjša tudi sposobnost kože, da zadrži vlago, kar lahko povzroči suhost in prispeva k nastanku gub.

Kaj pa zunanji dejavniki?

Poleg naravnih procesov staranja na nastanek gub močno vplivajo tudi zunanji dejavniki. Sončna svetloba je eden glavnih krivcev za prezgodnje staranje kože, znano tudi kot fotostaranje. UV-žarki poškodujejo kolagen in elastin ter povzročajo kopičenje nenormalnih elastinskih vlaken, kar vodi do gub in neenakomerne pigmentacije.

Če kadite, se morate zavedati tudi dejstva, da kemikalije v cigaretnem dimu, kot sta nikotin in katran, zmanjšujejo dotok kisika in hranil do kože, kar pospešuje njeno staranje. Kajenje tudi razgrajuje kolagen in elastin ter prispeva k nastanku gub okoli ustnic in oči. Ob tem pa ne smemo pozabiti niti na onesnaževalce iz okolja, saj ti lahko povzročijo oksidativni stres, ki poškoduje kožne celice in še dodatno pospešuje staranje. Omeniti velja še dolgotrajno izpostavljenost stresu in pomanjkanje kakovostnega spanca, ki prav tako negativno vplivata na obnovo kože.

Genetika sicer igra pomembno vlogo pri določanju, kako hitro se koža stara in kako nagnjena je k nastanku gub. Nekateri ljudje imajo gensko predpisano bolj čvrsto kožo, ki se počasneje stara, medtem ko drugi morda opazijo gube že v zgodnejši starosti. Družinska zgodovina prezgodnjega staranja lahko nakazuje na večjo nagnjenost k gubam.

Preprečevanje nastanka gub

Čeprav je nastanek gub s staranjem neizogiben, lahko določeni ukrepi pomagajo upočasniti njihov pojav. Da bo vaša koža dlje časa ostala mladostna, redno uporabljajte kreme za sončenje z visokim zaščitnim faktorjem, saj te pomagajo zaščititi kožo pred škodljivimi UV-žarki in zmanjšajo tveganje za prezgodnje staranje.

Zadostna hidracija kože in telesa pripomore k ohranjanju prožnosti kože, zato uporabljajte vlažilne kreme in pitje zadostne količine vode. Tudi prehrana, bogata z antioksidanti, kot so vitamini C in E, omega-3 maščobne kisline in zelenjava, lahko pomaga pri boju proti oksidativnemu stresu in podpira zdravje kože. Veliko pa boste za mladosten videz naredili tudi z opustitvijo kajenja in z omejevanjem uživanja alkohola.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi