Domov ZdravjeZdrave novice Preprečite boleče uriniranje

Preprečite boleče uriniranje

Marsikdo se je kdaj v življenju že srečal z vnetjem mehurja. Neprijetno pekoče ščemenje v spodnjem delu trebuha, pogosto uriniranje in bolečine v medeničnem predelu so le nekateri simptomi, s katerimi se spopademo ob vnetju. Kako pa sploh pride do infekcije, kaj pomaga in kako vnetje preprečiti?

Aleksandra Lamut

Pogovorno rečemo, da imamo vnet mehur. V resnici pa gre pri obolenju pogosto za infekcijo katerega od delov urinarnega trakta. Le-ta sestoji iz ledvice, sečevoda, mehurja in sečnice. Ledvice so organ, ki je generalno zadolžen za čiščenje krvi, ob tem pa proizvaja urin, ki ga preko sečevoda (navadno sta dva – vsak vodi iz ene od ledvic) odvaja v mehur, ki mu pravimo tudi zbirališče urina. Od tam urin preko sečnice oz. uretre odvajamo iz našega telesa.

Največkrat v resnici pride prav do infekcije mehurja; ta se vname, kar je še posebej boleče in lahko vodi do prenosa okužbe višje po urinarnem traktu. Drugo najbolj pogosto vnetje pa je vnetje sečnice, ki ga občutimo kot pekoč občutek pri uriniranju. Razlog, da se pri ženskah pojavlja vnetje bolj pogosto, tiči prav v dolžini sečnice, ki je pri ženskah dolga v povprečju do 4 cm. Ustje sečnice leži tudi v bližini nožnice in danke, kar za mikroorganizme, ki okužbo povzročajo, pomeni lažji vstop v mehur, kjer se lahko razmnožujejo naprej. V vsakem primeru je pomembno, da smo na kakršnokoli spremembo pri vnetju pozorni, predvsem pa, da infekcijo prepoznamo hitro, saj se lahko nedolžno vnetje hitro spreobrne v resnejše obolenje.

Kaj povzroča vnetje?

Za vnetje spodnjih sečil je največkrat »kriva« ena najbolj pogostih bakterij, E-coli. Odgovorna je za kar 70-95 odstotokov vseh okužb sečnega mehurja, tako pri ženskah, kot tudi pri moških. Vsekakor pa lahko do vnetja privedejo tudi drugi dejavniki. Eno bolj pogostih je glivično vnetje. Vnetje sečil je lahko nekoliko bolj pogosto tudi pri ženskah v menopavzi, kjer zaradi pomanjkanja estrogena prihaja do tanjšanja sluznice mehurja in sečnice in s tem do možnosti za večjo izpostavljenost okužbi.

Kako preprečiti vnetje urinarnega trakta?

Veliko lahko naredimo sami. Predvsem si lahko pomagamo tako, da pijemo zadostne količine vode. S tem redno polnimo svoj mehur in redno izločamo urin, ki odplakne bakterije iz sečnice. Redno moramo tudi skrbeti za osebno higieno. Strokovnjaki priporočajo nošenje bombažnega spodnjega perila, ki ne zadržuje vlage – vlaga je namreč idealno gojišče bakterij.

Če pa je do okužbe že prišlo, si lahko pomagamo s pitjem brusničnega soka in raznih zeliščnih pripravkov za blaženje infekcij urinarnega trakta. Vsekakor pa ne oklevajte z obiskom zdravnika. Če se vaše stanje ne izboljša v treh dneh oz. če začutite, da se je okužba razširila, kontaktirajte svojega osebnega zdravnika, ki vam bo priporočil nadaljnjo terapijo.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi