Domov ZdravjePrehrana Prevlada naj zmernost

Prevlada naj zmernost

Sara Sočan

V Sloveniji, ki zagotovo velja za vinorodno deželo, je prva polovica oktobra minila tudi v znaku trgatev. Že v prvi polovici novembra sledi še Martinovo, ko se po starodavni tradiciji mošt spremeni v vino. Pridelovanje žlahtne kapljice tako vsekakor predstavlja pomemben del slovenske tradicije, enako pa velja tudi za pitje vina. Prav zato smo preverili, v kolikšni je uživanje vina sploh zdravo, glede na to, da gre za alkoholno pijačo.

Vino je že tisočletja cenjeno kot pijača, ki ne ponuja le užitka, ampak tudi vrsto potencialnih koristi za zdravje. Kljub temu pa je njegova poraba pogosto predmet razprav, saj pretiravanje lahko vodi do resnih zdravstvenih težav.

Ena najbolj znanih koristi zmernega uživanja vina, predvsem rdečega, je povezava s srčno-žilnim zdravjem. Rdeče vino vsebuje polifenole, zlasti resveratrol, ki deluje kot antioksidant in lahko ščiti srce. Študije so pokazale, da zmerno uživanje vina zmanjšuje tveganje za bolezni srca, saj lahko pomaga znižati raven slabega holesterola (LDL), povečati raven dobrega holesterola (HDL) in izboljšati delovanje krvnih žil. Tako imenovani »francoski paradoks« – nizka stopnja srčnih bolezni kljub visoki porabi nasičenih maščob v Franciji – je delno pripisan rednemu uživanju vina v zmernih količinah.

Poleg resveratrola vino vsebuje tudi druge antioksidante, kot so flavonoidi, ki zmanjšujejo vnetja in pomagajo v boju proti prostim radikalom. Ti prosti radikali lahko povzročajo oksidativni stres, ki je povezan z razvojem kroničnih bolezni, kot so rak, sladkorna bolezen in degenerativne bolezni možganov.

Nekatere raziskave nakazujejo celo na to, da zmerno uživanje vina lahko prispeva k boljšemu kognitivnemu zdravju v starosti. Resveratrol v rdečem vinu naj bi ščitil možgane pred poškodbami in upočasnjeval starostno upadanje kognitivnih funkcij, vključno z zmanjšanjem tveganja za Alzheimerjevo bolezen.

Vino, zlasti rdeče, vsebuje tudi snovi, ki lahko pomagajo prebavi. Tradicionalno se vino uživa ob obrokih, saj naj bi pomagalo pri prebavi maščob oz. težjih jedi. Poleg tega rdeče vino vsebuje tanine, ki imajo antibakterijske lastnosti in lahko zavirajo rast škodljivih bakterij v prebavnem sistemu.

Seveda pa uživanje žlahtne kapljice s seboj prinaša tudi določena tveganja. Eno izmed največjih je zagotovo tveganje za odvisnost od alkohola. Gre za resno bolezen, ki vpliva na fizično in duševno zdravje, odnose ter kakovost življenja.

Dolgotrajno in pretirano uživanje vina lahko tudi resno poškoduje jetra. Ciroza jeter in alkoholni hepatitis sta dve glavni bolezni jeter, povezani s prekomernim uživanjem alkohola. Tudi zmerno uživanje vina lahko v nekaterih primerih vodi do povečane obremenitve jeter, zlasti pri ljudeh s že obstoječimi težavami z jetri.

Ko torej govorimo o vinu in zdravju, je najpomembnejše razumeti pojem zmernosti. Strokovnjaki priporočajo, da ženske ne pijejo več kot en kozarec vina na dan (približno 150 ml), moški pa največ dva kozarca na dan. Zmerno uživanje lahko prinese določene zdravstvene koristi, vendar te hitro izginejo, če vnos vina postane prekomeren.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi