Domov Zdravje S pravimi pripomočki nad inkontinenco

S pravimi pripomočki nad inkontinenco

Mateja Kržin

Enaindvajseto stoletje nam je prineslo veliko sprememb, tudi spremembo starostne piramide. Dvignila se je povprečna življenjska doba, postajamo starejši in v Evropi imamo petino prebivalstva starejšega od 60 let. Staranje nam prinaša modrost, nove oblike človeščega sožitja in tudi nekatere tegobe. Ena od njih je oslabjen mehur in uhajanje urina.

V Sloveniji se z inkontinenco spopada več kot 200 tisoč ljudi. Nekaterim gre življenje naprej skoraj tako kot prej, drugim se žal spremeni na slabše. Razlika med prvimi in drugimi je predvsem v tem, da si prvi poiščejo prave informacije, izvajajo vaje za krepitev mišic medeničnega dna in poiščejo sebi primerne pripomočke. Njihova izbira temelji na znanju in možnostih, ki jih imamo znotraj zdravstvenega zavarovanja, in od ponudbe na trgu. Informacije o pripomočkih lahko poiščete na spletnih straneh ponudnikov pripomočkov, v lekarnah, kjer lahko pridobite tudi vzorce, na svetovalnicah, ki so organizirane povsod po Sloveniji in tudi drugje.

Stresna inkontinenca je najbolj pogosta 
Najpogostejša je stresna inkontinenca, ki prizadane večinoma ženske – med njimi so tudi mlajše – in je posledica oslabelosti mišic medeničnega dna. Prepoznamo jo po uhajanju urina po kaplicah zaradi smeha, kašljanja, dvigovanja bremen, spremembe položaja … Stresno inkontinenco lahko uspešno blažimo ali celo odpravimo z vajami za utrjevanje mišic medeničnega dna, s tako imenovanimi vajami po Keglu, z znižanjem telesne teže in zdravo prehrano.

Ko žuborenje vode povzroči potrebo po uriniranju
Urgentna inkontinenca je nenadzorovano uhajanje urina, ki se pojavi zaradi povečane aktivnosti sečnega mehurja. Prepoznamo jo po neustavljivi potrebi po uriniranju, ki sproži izgube manjših količin urina do izgube celotne vsebine mehurja. Potrebo najpogosteje sproži poslušanje iztekajoče vode in delo z mrzlo vodo. Bolj so ogroženi ljudje s prizadetim živčevjem, sladkorno boleznijo in preveliko telesno težo.

Tudi omejena mobilnost je vzrok za inkontinenco
Funkcionalna inkontinenca nastopi, ko oseba ve, da mora urinirati, vendar ne more do stranišča zaradi omejene mobilnosti. Vzroki so zmedenost, demenca, slabovidnost, slaba gibljivost osebe. Včasih se pojavi preprosto zato, ker je stranišče nedosegljivo. Pri bolnikih z Alzheimerjevo boleznijo je lahko načrtovanje odhoda na stranišče tako zahtevno, da do njega na koncu sploh ne pridejo. Težavo imajo lahko tudi ljudje v invalidskih vozičkih, dostop do stranišč je zanje (pre)večkrat nemogoč.

Mehur je lahko tudi preveč poln
Čezroba oziroma »overflow« urinska inkontinenca se pojavi, ko iz prepolnega mehurja odteka urin. Posledica prenapolnjenega mehurja je nezmožnost sfinkterskega mehanizma, kadar urin odteka po kapljicah. Akutna oblika se pojavi pri tumorjih v mali medenici, po porodu in ginekoloških operacijah, pri različnih vnetjih in ob boleznih prostate, ko se mehur ne more normalno prazniti. Kronično pa jo zasledimo pri nevrogenih in sistemskih obolenjih.

Izberite pravo rešitev
Izbira pravega pripomočka temelji na stopnji inkontinence, ki je odvisna od količine in pogostnosti uhajanja urina, spola, mobilnosti uporabnika, socialne vključenosti uporabnika v družbo in številnih drugih dejavnikov. Pri začetnih težavah, ko uhaja le nekaj kapljic urina, uporabljamo manjše predloge za inkontinenco. Le-te preprečujejo nastanek neprijetnega vonja in obdržijo občutek suhosti na površini. Pomagamo si lahko z vzorci, ki so na voljo v vsaki lekarni in na ta način sami najdemo ustreznega. Pomembno je, da predlog za inkontinenco ne zamenjujemo s higienskimi vložki, saj so narejene za drug namen.

S pravimi izdelki do večje samozavesti in mobilnosti
Kadar pa so težave večje je potrebno poseči po drugih pripomočkih. Izbiramo med hlačnimi predlogami (plenice), hlačkami za enkratno uporabo in predlogami s pasom (flex). Hlačke za enkratno uporabo in predloge s pasom so dobra rešitev, ker se v veliki meri približajo običajnemu spodnjemu perilu. Taki izdelki povečajo samozavest in mobilnost uporabnika, olajšajo opravljanje potrebe v toaletne prostore v kolikor je to še mogoče, ohranjajo zdravo kožo in skrbnikom oseb z inkontinenco olajšajo delo.
Inkontinenca ni več tabu, je pa težava s katero se soočajo številni. Zahteva veliko osebne discipline, poznavanja problema ter poznavanja metod in pripomočkov za lajšanje težav. Predvsem pa moramo verjeti, da svoje življenje lahko krojimo sami.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi